Historie

3. etapa – parta okolo Miroslava Pelty zachránila fotbal

Od druhé poloviny osmdesátých let hrál Jablonec pouze třetí ligu, národní podnik LIAZ pomalu skomíral a s budoucností fotbalu v Jablonci to vypadalo všelijak. Ale potom si v roce 1992 parta kolem bývalého brankaře Jablonce Miroslava Pelty řekla dost a začal boj o cestu zpět na výsluní. V sezoně 1992/93 z toho byla jenom neúspěšná druholigová baráž s Bohemians Praha, ale o rok později už to klaplo. Jablonec suverénně vyhrál druhou ligu a po téměř dvaceti letech tak znovu postoupil do nejvyšší české fotbalové soutěže. A v ní hraje jablonecký tým doposud.Na tomto úspěchu měli lví podíl tehdy již prezident klubu Miroslav Pelta podporovaný zkušenými odborníky, jako byli například Jaroslav Dočkal a Luboš Šrejma. Hráčsky se o postup zasloužili Mirek Braniš, Radek Hromádko, Martin Vejprava, Jirka Tymich, Aleš Vaněček, Prokop Výravský, Roman Sokol, Roman Skuhravý, Petr Jirásko, Jaroslav Ložek, Pavel Medynský, Jaromír Navrátil a další. Trenérem byl Josef Pešice, který odkaučoval i první prvoligovou sezonu. Jablonec vlétl do ligy suverénně, posílen o pozdější brankářskou legendu Zdeňka Jánoše ze Slavie, mladičkého odchovance Sparty Pavla Horvátha, janovského odchovance kterého Dočkal přivedl z Liberce Pištu Mihálika, či vůbec prvního profesionála v historii Jablonce Pavla Pěničku.Nejúspěšnější léta byla v 90. létech spjata s trenérem Jiřím Kotrbou, který dovedl tým dvakrát ke třetímu místu (1995-96 a 1996-97) a v roce 1998 k vítězství v domácím poháru (po vítězném zápase s Drnovicemi 2:1 v prodloužení). Jablonec také nakoukl do Evropských pohárů, v sezoně 1997-98 vypadl ve 2. předkole se švédským týmem Örebro z poháru UEFA a v sezoně 1998-99 vypadl v prvním kole PVP s kyperským Apollon Limassol. A přicházeli další hráči, kteří se významně zapsali do historie klubu: středopolaři David Breda, Radim Nečas, Milan Barteska, Pavel Jirousek, Robert Neumann, Radim Houb, obránci Milan Fukal a Jan Sopko nebo útočníci Radim Holub, Martin Procházka a Tomáš Čížek, který je v klubu dodnes.

Rychlé zprávy

Čvančara do Empoli

Útočník Tomáš Čvančara zamířil na půlroční hostování s opcí do italského klubu Empoli FC. Hodně štěstí, Tome!

Janetzký do Opavy

Záložník Jakub Janetzký stráví jarní část sezóny opět v Opavě. Mladý středopolař hrál v Opavě již na podzim. Jakub Janetzký se k Jablonci připojí po sezóně. Ať se ti daří, Kubo!

Fanshop 19.12. zavírá!

Klubový fanshop bude v roce 2018 naposledy otevřen ve středu 19. prosince od 7 do 15 hodin! Přijďte si nakoupit poslední dárky se symbolikou vašeho oblíbeného klubu! Online objednávky již není možné vyřídit. Až zase 2. ledna 2019! Přejeme krásné svátky!

Vstupenky v Astaně

Výdej vstupenek pro fanoušky Jablonce, kteří cestují do Astany na utkání Evropské ligy UEFA, bude u hlavního vstupu na stadion Astana arena. Výdejní místo bude označeno a bude otevřeno ve čtvrtek 8. 11. od 20:45 hodin místního času!

Výhody registrace

  1. Pravidelný newsletter do emailu. Už vám nikdy nic podstatného neunikne!
  2. Přístup do diskuzního fóra.
  3. Možnost klást dotazy vedení klubu.
  4. Účast ve speciálních soutěžích o ceny (pouze pro registrované).
Registrace zde


O webu | GDPR | Kontakt | RSS

© 2014 FK Jablonec. Všechna práva vyhrazena.