Klub legend

Po vzoru tradičních sportovních klubů z celého světa také FK Jablonec uvádí nejdůležitější osoby ze své bohaté historie do svého Klubu legend. V létě roku 2015 oslavil náš klub kulaté výročí 70 let od svého založení a při této příležitosti bylo do nově založeného Klubu legend uvedeno symbolicky dvanáct prvních členů. Z každé etapy historie jabloneckého fotbalu byli vybráni ti, kteří se zasloužili o samotný start fotbalu na Střelnici, o skvělé výsledky i dobré jméno klubu v regionu i po celém Československu či České republice.

Založení Klubu legend neznamená pouze ocenění dvanácti vyvolených. Je to také důkaz, že si jablonecký klub váží své historie a spousty fotbalistů či funkcionářů, na které nezapomíná. Klub legend není uzavřená společnost. Významných osobností jabloneckého fotbalu je mnoho a pro zachování co nejdůstojnějšího vzdání pocty bude doplňování Klubu legend postupné. Tak jako se tomu stalo v říjnu 2016, kdy byli uvedeni další dva členové.

V červenci 2015 byli do Klubu legend slavnostně uvedeny následující osobnosti jabloneckého klubu:

Max Adamíra

(28. 4. 1913 – 23. 9. 1991)

První předseda klubu byl zvolený ustavující valnou hromadou 6. června 1945. Nově založený Český sportovní klub (ČSK) Jablonec se brzy přejmenoval na SK Jablonec a Adamíra byl zásadní personou v první dekádě klubu. Založil tehdy spolu s týmem fotbalových nadšenců základy dnešního klubu včetně zázemí, ze kterého čerpali všichni jeho následovníci. Poté, co položil základy poválečného fotbalu v Jablonci, přemístil se o pár stovek metrů vedle, aby oživil také hokejový klub. U něj pak setrval do konce své aktivní funkcionářské kariéry.


Ladislav Čulík 

(3. 3. 1909 – 14. 12. 1987)

Jeden za zakladatelů klubu. Již od samotných začátků klubu v roce 1945 se stal jeho duší. Nejlepší časy své aktivní kariéry strávil ve francouzském Roubaix. Několik startů si připsal i za české národní mužstvo. V Jablonci zpočátku vedl tým na hřišti a později se z Ládi Čulíka stal úspěšný dlouholetý trenér jabloneckého dorostu. Po přesunu k týmu dospělých stál v roce 1963 na lavičce při historickém postupu Jablonce do druhé ligy. Vedle fotbalu v Jablonci proslul také velmi oblíbeným obchodem s rybami.


Jaroslav Dočkal 

(22. 11. 1939 - 17. 10. 2021)

Jaroslav Dočkal působil v Jablonci jako hráč i trenér. Byl asistentem trenéra Nováka u týmu, který poprvé postoupil do nejvyšší soutěže. Později se stal hlavním trenérem a vedle dalších klubů jako Teplice, Olomouc nebo Hradec Králové působil u jabloneckého týmu několikrát s různý mi přestávkami. Stál také na lavičce ve chvílích, kdy se po revoluci chopil žezla Miroslav Pelta a vytáhl klub na dostřel nejvyšší soutěži. A jako trenér přispěchal i v době, když bylo mužstvu v první lize nejhůř, aby ho zachránil a nalil mu patřičné síly.


Václav Halama

(4. 11. 1940 - 8. 6. 2017)

Uznávaný fotbalový odborník dnes žije v Německu. Jablonecký rodák se za svého působení v Jablonci stal oporou týmu šedesátých let. V sezoně 1968/69 vedl tým jako kapitán za vytouženým postupem, ale na poslední chvíli Jablonci nejvyšší soutěž unikla. Po skončení aktivní kariéry se stal také úspěšných trenérem, a to především za hranicemi. Profi licenci vystudoval v Kolíně nad Rýnem a následovala slavná angažmá u týmů TSV Mnichov 1860, Sturm Graz nebo Austria Vídeň. Posléze se stal uznávaným hráčským agentem a fotbalovým diplomatem. 8. června 2017 nás všechny zarmoutila smutná zpráva, že Václav Halama po těžké nemoci odešel do fotbalového nebe.


Zdeněk Jánoš

(11. 5. 1967 – 15. 9. 1999)

Legendární brankář a bohém v jedné osobě patřil k velkým oporám jabloneckého týmu v druhé polovině devadesátých let. Jánoš, brankářský talent od přírody, je členem Klubu ligových brankářů se 105 odehranými ligovými zápasy bez obdržené branky a do srdcí jabloneckých fanoušků se vedle spolehlivých výkonů zapsal také dvěma střeleckými zásahy. Ty vsítil z pokutových kopů paradoxně do sítě týmu z rodného Uherského Hradiště. Do Jablonce přišel záhy po postupu týmu do první ligy z pražské Slavie. Slavnou kariéru pak dohrával v dresu Příbrami před svým náhlým odchodem po tragické autonehodě.


David Lafata

(* 18. 9. 1981)

Člen Klubu ligových kanonýrů a aktuálně nejlepší střelec v historii nejvyšší české ligy na sebe poprvé upozornil v rodných Českých Budějovicích. Do Jablonce Lafata poprvé přišel v roce 2006 a po skvělých výkonech si vysloužil angažmá v Austrii Vídeň. Poté se do Jablonce vrátil a znovu ožil. Stal se hlavním tahounem ofenzivy týmu, který v letech 2009 a 2010 dosáhl výborných ligových umístění. V polovině sezony 2012/13 se po dlouhých jednáních upsal Spartě Praha, které pomohl k ligovému titulu a v jejíž dresu ukončil i profesionální hráčskou kariéru.


Petr Majer

(* 27. 12. 1944)

Do Jablonce přišel v létě roku 1965, dnes je tomu tedy přesně padesát let. Na přelomu 60. a 70. letech patřil k pilířům ofenzivní hry jabloneckého týmu. Na pozici klasického levého křídla podnikal Majer neúnavně rychlé průniky soupeřovou obranou a pamětníci litují dodnes jeho těžkého zranění před postupovou sezonou v roce 1973. Na fotbal ale nezanevřel a vydal se na dráhu trenéra a funkcionáře. V porevolučním období se postupně dostal až do role asistenta trenéra A týmu a od roku 1993 zastává roli vedoucího mužstva.


Ladislav Novák

(5. 12. 1931 – 21. 3. 2011)

Levý obránce spojil zásadní část své aktivní kariéry s Duklou Praha. Tam byl Ladislav Novák součástí brilantního výběru kolem Josefa Masopusta a spolu s ním jako reprezentační kapitán vybojoval také stříbrné medaile na MS 1962 v Chile. Na sever Čech přišel na závěr kariéry v roce 1966 a následně převzal jablonecký celek jako trenér. Zlatým písmem se zapsal do jablonecké fotbalové historie jako kouč při historicky prvním postupu do nejvyšší celostátní soutěže v roce 1974. V roce 2000 skončil sedmý v anketě o českého fotbalistu století.


Miroslav Pelta

(* 27. 11. 1964)

V roce 1991 byl bývalý brankář zvolen do role předsedy představenstva klubu a pod vedením Miroslava Pelty zaznamenal Jablonec nejúspěšnější éru v historii. Postupně vytáhl skomírající klub z třetí ligy do nejvyšší soutěže a v ní ho potom dovedl k řadě úspěchů, díky nimž patří nyní Jablonec k historicky nejlepším klubům samostatné české ligy. V letech 1999 až 2006 zastával funkci generálního ředitele Sparty Praha, ale následně se do Jablonce vrátil a nyní působí v roli majitele klubu. Na mimořádné valné hromadě FAČR v listopadu 2011 byl Pelta zvolen do funkce Předsedy FAČR, asociaci následně vedl až do června 2017.


Oldřich Polák

(25. 9. 1914 – 17. 3. 2005)

Rodák ze Staré Boleslavi se do Jablonce přistěhoval po druhé světové válce a jako správný fotbalový nadšenec se ihned připojil k dílu na Střelnici. Nejprve se ujal role „trhače vstupenek“ u vstupní brány. Postupně se ale Polák prosadil díky svému pověstnému diplomatickému talentu. Po vstupu LIAZu do klubu se stal sekretářem klubu. Díky svým bohatým kontaktům stál jako funkcionář za řadou důležitých přestupů (R. Svoboda, J. Galbavý a další) a byl strůjcem velmi důležitých kroků jabloneckého klubu ve zlaté éře 70. let. Měl proto také velký podíl na historickém postupu do první ligy v roce 1974.


Rudolf Svoboda

(* 23. 7. 1946)

Jeden z nejlepších fotbalistů jablonecké historie odehrál v klubu svého srdce celkem deset sezon, z toho poslední dvě v nejvyšší soutěži. Právě legendární Ruda „Houba“ Svoboda a jeho střelecký talent se zasloužil velkou měrou o historický postup do první ligy. Ani tam se rychlý křídelní hráč neztratil a za dva roky stihl nastřílet celkem 29 branek. Nakoukl také na pár utkání do reprezentace. Po skončení kariéry se na dlouhé roky přemístil do amerického Chicaga, odkud se do Jablonce vrátil v roce 2006.


Luboš Šrejma

(1. 4. 1942 - 22. 9. 2021)

Poctivým přístupem získal vůdčí roli v týmu zlaté generace jablonecké kopané v 70. letech. Šrejma dovedl mužstvo trenéra Nováka do první ligy jako kapitán a také v nejvyšší soutěži patřil mezi hlavní pilíře Jablonce. V kariéře prošel téměř všemi pozicemi v sestavě a nejinak tomu bylo i po skončení kariéry. Jako trenér, funkcionář a posléze sekretář se velkou měrou podílel na záchraně holé existence klubu na začátku devadesátých let.


V říjnu 2016 byli do Klubu legend slavnostně uvedeni další dva bývalí vynikající fotbalisté:

Milan Fukal

(* 16. 5. 1975)

Rodák z Kokonína je jedním z nejslavnějších odchovanců jabloneckého klubu, kde působil od svých dvanácti let. Brzy také dostal šanci v dospělém týmu, kam se nastálo prosadil po vojně v druhé polovině devadesátých let. Tehdy se stal oporou zadních řad úspěšného jabloneckého výběru za trenéra Kotrby. Talentovaného obránce s čichem na góly si vyhlédla Sparta, v jejímž dresu dokonce nakoukl do Ligy mistrů a díky startům za reprezentaci si brzy řekl o zahraniční angažmá. V roce 2000 přestoupil do německého Hamburku a v Bundeslize si nakonec připsal v pěti sezónách více než sto zápasů. V roce 2006 se vrátil do Jablonce a po tříletém působení v rakouském Kapfenbergu ještě okusil naposledy českou nejvyšší soutěž v Hradci Králové.


Jiří Zemler

(* 13. 4. 1939)

Brankářská legenda jabloneckého fotbalu šedesátých let, rodák z Anděla Strážce nad Rychnovem s brankářským talentem od pánaboha, začala kariéru právě v Rychnově a už od žáků se tam Zemler potkával s vrstevníkem Václavem Halamou. S ním také brzy putoval přes kopec do Jablonce, kde silná generace vykopala dorosteneckou ligu. Vojnu si Zemler odkroutil v Českých Budějovicích a po návratu na Střelnici vytvořil slavnou brankářskou dvojici s Jardou Rouskem. Společně tvořili pilíř mužstva, které pro Jablonec v roce 1963 poprvé vybojovalo druhou ligu. Slavnou partu trenéra Čulíka ale brzy potom opustil a vrcholnou kariéru zakončil v Liberci či později ve Velkých Hamrech, ve Mšeně nebo v Libochovicích.


V květnu 2021 byl do Klubu legend slavnostně uveden bývalý vynikající fotbalista a legendární kustod:

Aleš Češek

(* 6. 9. 1957)

Aleš Češek se narodil 6. září 1957 v Přílepech u Holešova. Hrával za Otrokovice a Písek, v roce 1979 přišel do Liazu Jablonec. V létě 1981 odešel do Zbrojovky Brno, za níž odehrál v první lize 45 utkání. Za tři roky se vrátil do Jablonce, kde působil do sezony 1992/93. Pak hrál ještě za Děčín a Semily, v roce 1995 se stal kustodem v již prvoligovém týmu Jablonce a v této roli působil až do konce sezóny 2020/2021. S malými přestávkami byl Čenda profesně svázaný s Jabloncem 42 let!

Info

Název klubu:
Fotbalový Klub Jablonec
Číslo klubu: 5120051
Rok založení: 1945
Klubové barvy: zelená a bílá
Počet mládežnických celků: 14
(B tým, 4 dorosty, 4 žáci, 6 přípravka)
Počet týmů žen: 1 (žákyně)
Značka výstroje: CAPELLI SPORT
Značka míčů: CAPELLI SPORT
Dresy:

Kontakt

Adresa:
Fotbalový Klub Jablonec, a.s.
U Stadionu 4904/5,
466 01 Jablonec nad Nisou
Telefon: 483 312 139
Fax: 483 312 140
Email: sekretariat@fkjablonec.cz

Novináři mohou o nové celosezónní akreditace zažádat na e-mailu akreditace@fkjablonec.cz


O webu | GDPR | Kontakt | RSS | Nastavení cookies

© 2014-2022 FK Jablonec. Všechna práva vyhrazena.