Bohemians Praha 1905

Jan Matoušek
19’
84’

Jablonec zvládl ošemetný úvodní duel nové sezony tříbodově. V domácím prostředí porazil díky dvěma gólům nováčka Matouška pražské Bohemians 1905 2:0.

Nový ročník FORTUNA:LIGY 2019/2020 začal na jablonecké Střelnici. Trenér Petr Rada nakonec zvolil sestavu s čerstvou a neodzkoušenou stoperskou dvojicí Břečka – Plechatý a pod hrotem nechal operoval Matouška. Nad jabloneckou Střelnicí se hodinu před zápasem přehnala bouřka a vydatný déšť, a tak byl trávník hodně nasáklý. Jako první se pokusil o střelu Považanec, ale cíl netrefil. Hosté spoléhali na dlouhé autové vhazování a nebezpečné centry Podaného. Po jednom z nich hlavičkoval Keita, útočník Bohemians ale mířil vedle Hrubého branky. V 17. minutě Jablonečtí dobře zakombinovali před vápnem soupeře a Jovović celou akci zakončil táhlou střelou, která bohužel rozvlnila jen boční síť. O dvě minuty později už ale propukla na Střelnici první gólová radost nového ročníku. Dlouhý výkop brankáře Hrubého si po levé straně hřiště šikovně hodil podél Köstla Matoušek, novic v našem dresu nabral parádní rychlost, dostal se až sám před Valeše a chladnokrevně ke vzdálenější tyči poslal Jablonec do vedení 1:0!

Po půlhodině hry podklouzl při vyběhnutí na centrovaný balon gólman Hrubý a domácím příznivcům hodně zatrnulo, jablonecký brankář měl ale štěstí a balon se k němu tak trochu kuriózně vrátil. Na opačné straně hřiště se šikovně podél brankové čáry uvolnil do šestnáctky soupeře Kratochvíl, jenže jeho přihrávku dokázali obránci Bohemians zahrát do bezpečí. Dost prostoru měl před poločasem k zakončení i Sýkora, ale na zpracování potřeboval až příliš času a o šanci se tak sám připravil. Pražané měli poté dobrou příležitost na srovnání po centru Bartka, neposedný míč nadělal v jabloneckém vápně hodně zmatků. V nastavení první půle se Klokani dožadovali odpískání pokutového kopu po skrumáži v našem vápně, rozhodčí Franěk ale po konzultaci s videorozhodčím poslal hráče do kabiny.

Druhý poločas začal Sýkorovu nepřesnou střelou, kterou zkoušel tečovat do protipohybu brankáře Doležal. V 53. minutě fauloval na půlce Doležala Köstl, rozhodčí však ponechal Jablonci výhodu, po které Považanec vyslal do zakončení Jovoviće, ten ale překopl v dobré pozici břevno hostující svatyně. V 56. minutě si Klokani vytvořili obrovskou příležitost na srovnání, jejich akci rozjel Bartek, Keita zády k bráně vyzval ve vápně k zakončení Vodháněla, ten těsně minul Hrubého vzdálenější tyčku! Na mokrém pažitu nebyla nouze skluzy a ostřejší zákroky. Valeše po delším časovém úseku vylekal až pěknou střelou vedle tyčky Jovović. Po ideální přihrávce Jovoviće se šikovně ve vápně s balonem otočil Matoušek, následnou střelu k zadní tyči mu ale obránci stačili vytěsnit na rohový kop. Deset minut před koncem podnikli hosté rychlý brejk, ale ani v přečíslení v pěti na tři nedokázali vážněji ohrozit Hrubého v naší brance. V druhém pokutovém území bylo rušno, když útočník Doležal zakončoval z otočky a Valeš jen díky dobrému reflexu na brankové čáře držel Bohemians stále ve hře. Ale jen na chvíli, šest minut před koncem zápasu posadil Jovović přesný centr na hlavu nehlídaného Matouška a jeho přesná hlavička k tyči znamenala vedení 2:0!

Hosté mohli minutu před závěrem zápasu ještě kosmeticky upravit skore, po příhrávce Vacka šel balon proti noze Bartekovi, Hrubý ale famózním zákrokem vytlačil míč a udržel čisté konto. V druhé minutě nastavení předvedl nevybíravý zákrok zezadu pod nohy Doležala Köstl a po druhé žluté kartě se pakoval ze hřiště. Jablonec na úvod sezony bere tři body za výhru 2:0.