0

FC Zlín

Libor Holík
31’

Po dvou a půlměsíční pauze zaviněné pandemií koronaviru se jablonečtí fotbalisté vrátili do prvoligových bojů. Na úvod porazili brankou Holíka Zlín 1:0, když prakticky celý druhá poločas dohrávali bez vyloučeného stopera Plechatého.

Jablonecký lodivod zvolil pro první domácí utkání jeden velmi překvapivý tah v základní sestavě. Nejlepšího týmového střelce desetigólového Martina Doležala nepustilo do zápasu zranění a tak si kouč Rada vypomohl stažením z rezervy typově podobně urostlého útočníka Tomáše Dočekala, který měl spolu s Matouškem zaměstnávat při své premiéře v dresu ligového Jablonce obranu ševců. Na pravé straně zálohy dostal přednost mladý Pleštil, jinak vyběhla na perfektní pažit Střelnice poměrně očekávaná sestava.

V úvodu byli živější i nebezpečnější hosté ze Zlína, ze čtyř rohových kopů sice branku výrazněji neohrozili, ale dravý průnik i zakončení předvedl Cedidla. Nebezpečně z dálky jen těsně nad břevno pálil i exjablonecký Janetzský. Domácí se prvního rohového kopu dočkal až po dvaceti minutách hry, první pokus o střelu na soupeřovu branku si připsal brzy poté Krob, jenže mířil hodně nepřesně. Útočník Dočekal hrající první ligové utkání v našem dresu se poprvé výrazně připomněl, když sklepával hlavou míč k volnému Sýkorovi, ten už se chystal zakončit efektními nůžkami, jenže hostující Simerský stačil v poslední moment zahrát míč na rohový kop. Brankáře Fastavu v dalším průběhu hry příliš nevylekala ani hlavička kapitána Hübschmana mířící do středu branky.

Po půlhodině hry už se ale zelenobílý tým radoval ze vstřelené branky. Z levé strany vracel míč do soupeřova vápna Sýkora, míč přizvedl na zadní tyč Dočekal k číhajícímu Holíkovi a ten propálil Dostála v hostující brance - 1:0!

Hosté odpověděli táhlou skákavou střelou aktivního Tchanturishviliho, s kterou si ale u vzdálenější tyče poradil Hrubý. Pět minut před poločasovou pauzou roztleskal přihlížející svým sprintem a drzým průnikem přes dva zlínské obránce domácí Pleštil, svůj kontr zakončil z úhlu chytrým dloubnutím o vnější tyčku! V poslední akci první pětačtyřicetiminutovky našel Holík ve vápně nekrytého Sýkoru, jenže ten míč po přízemním centru netrefil, navíc se nepříjemně srazil s vybíhajícím Dostálem.

Dvě minuty po poločase přišla velká komplikace pro domácí tým, Simerský poslal dlouhý balon za jablonecké obránce na Janetzkého, toho zezadu zastavil faulem ještě před vápnem Plechatý a rozhodčí mu ukázal červenou kartu. Následný trestný kop mezi tři tyče naštěstí nemířil. Trenéra Rada následně obětoval Matouška, aby mohl poslat na hřiště druhého stopera v podobě Jeřábka. Zlín záhy kroužil kolem jabloneckého vápna.

V 57. minutě výrazně chyboval sudí Lerch, když po průniku Sýkory zahrál rukou ve vápně Tchanturishvili, jenže píšťalka hlavního arbitra zůstala k nevoli domácích němá. Pak táhl brejk Sýkora, před vápnem na sebe navedl dvojici hráčů, jenže přihrát na zcela volného Dočekala se mu už nepovedlo.

Zelenobílým se v oslabení jednoho muže v poli snažili pomoci vlastní fanoušci, kteří povzbuzovali své fotbalisty před branami stadionu na ostrůvku mezi tribunou B a jih.

Zlín zahrozil po pěkné akci a ráně Martineze, kterou u tyče stačil Hrubý vyrazit! Jablonec se nevzdával, využíval každé možnosti k brejkové situaci, v 70. minutě Dočekal načasoval přihrávku do běhu pro rychlonohého Pleštila, ten ale netrefil prostor u vzdálenější tyče.

Šance se poté vystřídaly na obou stranách. Rána hostujícího Jiráčka asi ještě teď pálí na boku Kroba. Na opačné straně hřiště pálil zbrkle v přečíslení mimo Sýkora. Jablonec v oslabení dál nepouštěl soupeře na dostřel Hrubého svatyně a sám hrozil. Po Sýkorově centru z levé strany nedostáhl na balon ve skluzu těsně střídající Chramosta. Alespoň propagační střelou zaměstnal Dostála v hostující brance Pilík. Jablonec v deseti dotáhl utkání do těsného jednobrankového vítězství a připisuje si po pauze velmi cenné tři body!