Rozhovor
září

Ondřej Mihálik: Cílem je postup na EURO

Útočník FK Jablonec Ondřej Mihálik je pravidelným účastníkem reprezentačních srazů již od mládežnických kategorií. Nyní nechybí na prahu startu kvalifikace o mistrovství Evropy v kádru trenéra Vítězslava Lavičky. Ondru jsme navštívili v Hotelu Břízky, kde sídlí český národní tým.

Stojíte na startu nového kvalifikačního cyklu s národním týmem do 21 let. Jaké jsou cíle s novým týmem?

Hlavní cíl je určitě postup na EURO do Itálie v roce 2019. Myslím si, že musíme hlavně bodovat ve všech zápasech. Na začátek je Bělorusko přijatelný soupeř. Když navážeme na výkon, co jsme podali v přípravě s Tureckem, a budeme ještě více makat jako tým a dáme víc gólů, tak první kvalifikační zápas zvládneme.

Do zápasu s Tureckem naskočily dvě rozdílné sestavy a výsledek byl 1:1. Co ten zápas ukázal?

Byli jsme zdvojení na každý post. Takže se trenér rozhodl tak, že to o poločase celé vyměnil. Oba poločasy jsme začali velmi dobře, dopředu jsme byli nebezpečnější první poločas. Dokazuje to i fakt, že jsme první poločas vyhráli 1:0. A měli jsme tam i další šance na více gólů. Samozřejmě nás mrzí, že jsme zápas nakonec nevyhráli, ale myslím si, že v týmu je velká síla. Na to, že jsme spolu první sraz, je tým vidět a je to na dobré cestě. Věřím, že to bude dobrý.

Ty jsi měl také jednu velkou šanci proti Turecku.

Byla to stoprocentní šance. Po přihrávce od Davida Machalíka jsem si kolmici přebral směrem k brance. Stál jsem prakticky sám na vápně před gólmanem, bohužel jsem si to nechal pod nohou a střílel jsem na poslední chvíli. A trefil jsem ho jen do nohy.

Kvalifikaci začnete u nás na Střelnici, kde to moc dobře znáš. Jednadvacítce se tady dlouhodobě daří. Jak vnímáš tohle?

Určitě budeme chtít vyhrávat všude, nejenom tady v Jablonci. Já jsem určitě rád, že to můžeme tady na Střelnici odehrát. Myslím si, že jak podmínky na hotelu a stadionu, tak i hřiště, jsou jedny z nejlepších v republice. Moc bych chtěl, aby přišlo hodně lidí a pomohli nám. Pak už to bude jen na nás, co na hřišti předvedeme. A snad bude všechno perfektní.

Je to váš první sraz v novém týmovém složení. Je přeci jen důležitá také účast hráčů, kteří mají za sebou mistrovství Evropy v Polsku?

Určitě je dobrý, když je to někdo se zkušenostmi z velkých zápasů. Ať už je to kapitán nebo další lídři týmu, kteří si tím prošli a vědí, co a jak. Ale i my ostatní, co tu jsme a neprošli jsme eurem, tak se známe z mládežnických reprezentací. Takže to pro nás není něco úplně nového.

Můžete se opřít třeba také o Václava Černého, který je opět v týmu U21.

Venca kvalitu prokazoval i v minulé jednadvacítce. Je posunutý výš už od nižších kategorií. Zase se začal prosazovat v Ajaxu, takže určitě vyčnívat a bude to jeden z těch hráčů, na kterém to bude třeba stát. A víme, že o něj můžeme opřít, kvalitu má a zápas dokáže rozhodnout.

Kvalifikační utkání Česká republika - Bělorusko se odehraje na Střelnici v úterý 5. září od 18 hodin. Vstupenky jsou v prodeji za 50 Kč. Více informací k utkání najdete v tomto článku.