Article image

Horejš na startu: Fotbal je o přechodové fázi

Na tradiční předsezonní tiskové konferenci dnes představil své vize, cíle i hodnocení letní přípravy nový lodivod Jablonce David Horejš. Spolu s ním odpovídal na dotazy novinářů i kapitán týmu Tomáš Hübschman.

Jablonecký kouč David Horejš poznával během letní pauzy svůj nový tým. „Pro mě i pro hráče to bylo všechno nové. Jsem rád, že jsme mohli využít dvě letní soustředění. V Břízkách jsme měli skvělé podmínky a chtěl bych jim tam jejich personálu za to poděkovat. V Itálii jsme byli deset dní a narazili jsme tam na dva kvalitní týmy ze Série A, s kterými jsme nezvládli výsledkově přípravné zápasy. Měli jsme si počínat určitě lépe a především v těch úvodních dvou zápasech v Čechách. V Itálii to byly těžké utkání, soupeři to byly neskutečně kvalitní. Zápasy s italskými týmy jsme zvládli odehrát jen do nějaké šedesáté minuty. Kolikrát ale v přípravě vyhrajete třeba i náhodně, a konečný výsledek něco překryje. Na všech špatných věcech pracujeme a probíráme je. S takovými soupeři, jako jsme hráli v Itálii vám spousta věcí otevře oči, poznáte každou chybičku. Ono to má vždy dvě stránky, buď zvolíte slabšího soupeře, vyhrajete 4:0, uspokojí vás to a přejdete i nějaké chyby, které byly špatné. Ale třeba zápas se Spezií jsme odehráli velice slušně, až na to, že nám chyběla produktivita. Jenže udělali jsme tam dvě věci, z kterých nás soupeř hned potrestal. Ty chyby jsme hned s hráči rozebírali, tak aby se už neobjevovaly. Třeba nám takový zápas pomůže v tom, že se podobná chyba se neobjeví v zápase s Bohemians. Věřím, že naše mužstvo bude dostatečně připravené, aby v neděli zvládlo utkání s Bohemkou za tři body. Věřím, že to, co jsme natrénovali, dokážeme zúročit i v soutěži samotné,“ přeje si nový lodivod Jablonce.

Na prohraných přípravných zápasech ale našel pozitiva i kapitán týmu Tomáš Hübschman. „Neúspěchy házím za hlavu a nemám na ně dobrou paměť. Podobnou přípravu jsme tu měli před lety a nakonec jsme myslím skončili i třetí. Je to jen příprava. My si musíme hlavně v hlavě nastavit, že jdeme správnou cestou. Ukázalo nám to, na čem máme zapracovat. Rezervy tam byly. Musíme zapracovat na spolupráci a kompaktnosti teď, než to pak poznávat až v lize samotné. Jsou to dobré poznatky. Přípravu jsme odjeli, každý den a týden jsme se aspoň v mých očích zlepšovali. Postupně se promítaly věci, o které bychom se chtěli opřít a které bychom chtěli hrát,“ přibližuje matador a nejzkušenější hráč jablonecké kabiny.

Nový kouč mohl hráče vidět jen ve čtyřech přípravných zápasech, ale ani tento fakt nepovažuje za handicap oproti jiným ligovým týmům v přípravě. „Jedno utkání v Itálii nám odpadlo, to byla komplikace, původně jsme měli zátěž pro hráče rozdělenou trochu jinak. Ale přípravu a model jsme takto zvolili, podobně jako v Budějovicích. Odehráli jsme jen čtyři zápasy, což asi není moc, protože jsme některé kluky mohli vidět ve větší minutáži. Na druhou stranu nějakou představu máme i podle tréninků, v kterých děláme spoustu herních věcí,“ vysvětloval Horejš.

Jaké cíle položil klubový boss Miroslav Pelta před nového kouče a jeho tým? „Dostal jsem od něj za úkol vyhrávat, to ho zajímá prý každou neděli (úsměv). Osobně nerad říkám umístění, protože před sezonou neznám ještě sílu ostatních týmů, těžko se to posuzuje. Ale nechci vypadat jako alibista. Jablonec by měl mít a má ambice. Máme je já i hráči. Chceme, aby naše hra vypadala, dalo se na to koukat, přineslo to body a nějaké umístění. Jablonec by rozhodně měl mít na víc, než v minulé sezoně. Chceme Jablonec vrátit tam, kde byl zvyklý být,“ konstatoval hlavní kouč a jeho slova ještě doplnil přísedící kapitán. „Já bych to viděl asi jako každý rok, byť přišly nějaké změny, měli bychom se pohybovat v první šestce,“ byl ještě konkrétnější Tomáš Hübschman.

Kapitán Jablonce může srovnávat změny, které do Jablonce přišly spolu s novým trenérským štábem. „Každý nový trenér přinese s sebou změnu. U nás je to změna velká. Možná i proto nebyly ty začátky takové, jaké jsme chtěli. Styl jsme změnili o dost. Někdo může říkat, že fotbal je stejný a hraje se jedenáct na jedenáct. Ale každý se snaží své soupeře něčím přechytračit. Museli jsme to všechno vstřebat. Věříme tomu od začátku, teď ke konci už jsme tam těch dobrých situací měli poměrně dost. Také video k fotbalu patří, máme teď kratší pasáže z utkání i tréninků. Chyby na videu jsou vidět mnohem více, než když se o těch situacích jen bavíme bez videa. Spousta lidí si to mnohem lépe vybaví a hráči na to mohou lépe reagovat třeba hned v dalším tréninku,“ vidí první nová pozitiva Tomáš Hübschman. A nový kouč Horejš přitákává. „Hráčům pouštíme ale i pozitivní věci, které třeba v zápasech předvedli, i to je důležité. Prostě na tom pracujeme dál,“ doplňuje trenér, který by rád předváděl s naším týmem svižný fotbal. „Fotbal je o rychlosti. Přivedli jsme hráče, kteří jsou na tom pohybově velice dobře, jako třeba Sejk, Polidar nebo Šulc. Chceme předvádět hru, která se bude lidem líbit. Fotbal je o přechodové fázi při ztrátě míče a po zisku míče. V obou těchto věcech chci, abychom byli precizní. Sám mám rád rychlý fotbal a doufám, že to budeme předvádět,“ má jasnou vizi Horejš.

Jak je na tom Horejšův tým před ligovým startem po zdravotní stránce? „V pořádku bohužel všichni nejsou. Stále nám chybí Tomáš Malínský, ještě mu bude zhruba čtrnáct dní trvat, než se plnohodnotně zapojí. Honza Chramosta má podvrknutý kotník, ve středu půjde ještě na magnetickou rezonanci. Věřím ale, že u nás zůstane. Loni dal sedm gólů a na další nahrál, a my se takových hráčů rozhodně nechceme zbavovat. Nejsme v situaci, kdy bychom takového útočníka mohli pouštět. V Itálii nás trochu přibrzdila taková menší chřipková epidemie, vypadli nám z toho Pleštil, Černák a Jovović. V plném tréninku už je ale i Miloš Kratochvíl,“ prozrazuje více o zdravotním stavu kabiny jablonecký kouč. Dnes se od týmu odpojil útočník Jan Silný, který bude v této sezoně hostovat ve Zlíně. „Ještě dál řešíme doplnění směrem dovnitř i ven na hostování,“ dodává kouč.

Premiéra v roli jabloneckého trenéra čeká na Davida Horejše tuto neděli na Střelnici. Nahradí v zahajovacím domácím zápase na lavičce emotivního trenéra Petra Radu tedy nyní zcela jiný typ v podobě klidného kouče? „Kliďas teda nejsem. Mám rád spíš trenéry, které mají emoce. Já nejsem ten, co by se tam u lajny hádal. Ale za hráči stojím, hráči musí vědět, že ten prapor držíme spolu. Chci vyhrávat, chci být úspěšný a emoce mám,“ představil sám sebe nový lodivod Jablonce. 

Jakou bude mít premiéru u zelenobílého celku?


Author Jan Bendl
Sdílet článek