Jaroslav Vodička: Mám jiné úkoly, než být první

Nad očekávání si vedla v podzimních bojích v ČFL naše rezerva. B-Tým trenéra Jaroslava Vodičky vede třetiligovou soutěž, ale cílem kouče je především posouvat mladé hráče ve svém vývoji.

Úctyhodných 36 bodů získali svěřenci trenérů Jaroslava Vodičky a asistenta Tomáše Čížka. Fotbalisté Jablonce B mají na prvním místě ČFL tříbodový náskok před druhými Zápy. S hlavním koučem Jaroslavem Vodičkou jsme si po posledním duelu povídali o podzimním úspěšném tažení.

Před startem třetí ligy jste varoval, že tým čeká těžká soutěž. Dnes po polovině odehraných zápasů třetiligovou tabulku vedete. Není to paradox?

Soutěž se samozřejmě nezměnila, je jiná a je těžká. Když jsme v létě v přípravě dávali tým dohromady, tak jsem měl z toho mužstva takový dobrý pocit. Cítil jsem, že by to mohlo být dobré. Samozřejmě nás to trošku zabrzdilo v prvním kole (prohra 0:3 v Chlumci nad Cidlinou, pozn. autora), ale tam byly jiné věci, tam jsme dostali za uši jinak než fotbalově. A možná nás to trošku probudilo.

Kde byl tedy největší impuls a atributy podzimních výkonů?

Obrovsky nám pomohl přechod Dočekala na stopera. Na této pozici jsme měli v prvním zápase problém. Rázem jsme se zvedli a chytili jsme sérii. Teď jsme v půlce soutěže a bavit se o tom, jestli jsme to čekali? Ne, nečekali. Hrajeme a já jsem s většinou zápasů spokojený, jak s předvedenou hrou, tak s přístupem. Asi každé mužstvo nemůže ve všech patnácti podzimních zápasech jet jak lokomotiva.

Zmínil jste útočníka Dočekala, kterého jste v nouzi přesunul do stoperské dvojice a on tam vydržel až do posledního zápasu. V závěru podzimu už byl připravený i vyléčený stoper Váňa, nepřemýšlel jste o jeho zařazení zpět?

Nechtěl jsem do toho sahat. Nejsem ani úplně přesvědčený, že Jirka Váňa byl na sto procent připravený do zápasu.

Ne se vším jste byl během podzimu spokojený při hodnocení jednotlivých zápasů. Co vám nejvíce vadilo?

Já jsem byl hlavně naštvaný po domácím zápase s Pardubicemi. Ač mám k soupeři úctu, tak jsme ho měli porazit daleko větším rozdílem. Hlavně mi ale vadil náš herní projev. Možná už se blížil konec podzimu a já chtěl, aby byli hráči na špičkách a nic nepodcenili. Chtěl jsem je udržet v koncentraci.

Podzim jste projeli famózní sérií devíti výher v řadě, která tým katapultovala na první místo. Jak se vám dívá na třetiligovou tabulku, kterou váš tým vede?

Abych řekl pravdu, nepřemýšlím o tom. Já tady mám jiné úkoly než být první. Potřebuji, aby se nám hráči jako jsou Velich, Černák, Breda a další, posunuli a hráli větší fotbal. To, že jsme první, je samozřejmě dobrý, za to jsem rád, lhal bych, kdybych řekl, že ne. Mně těší hlavně herní projev a práce mužstva v tréninku. A to není žádné klišé. Jak se trénuje, tak se pak i hraje. Bavím se o přístupu hráčů, a to je pro mě důležité. V tomhle řeknu jedno jméno. Trochu mi rve srdce, když vidím Rozkovce, u něj nedokážu pochopit, proč tenhle chlapec nedostal v předešlých letech šanci v jabloneckém A-týmu. Říkám tohle zcela na rovinu.

Chtěl byste ještě někoho vyzdvihnout?

Nechci vyzdvihovat jednotlivce, opakoval bych se, nebo bych nějaké jméno neřekl a pak by mi to bylo líto. Kluci dřeli a ten fotbal jim přinesl odměnu. Za to jsem strašně rád.

Podzimních patnáct kol máte za sebou, jaký bude další program vašich svěřenců na sklonku roku?

Trénujeme do konce listopadu. Hráči poté dostanou individuální plány a sejdeme se po novém roce 8. ledna. Všechno je naplánované, začneme fyzickými testy.