Rozhovor
9
leden
2019

Miroslav Pelta: Boj o Evropu nevzdáme!


Člen představenstva a majoritní akcionář FK Jablonec Miroslav Pelta v rozhovoru komentuje aktuální stav klubu a glosuje poslední přestupy z Jablonce. „Rok 2018 byl pro Jablonec historicky úspěšný,“ říká v rozhovoru Miroslav Pelta.

Máme za sebou velmi úspěšný kalendářní rok 2018. Jak byste ho z pohledu našeho klubu zhodnotil vy osobně?

Po podzimu 2017 jsme byli v polovině tabulky a rozhodl jsem se posílit realizační tým. Připadalo mi, že máme kvalitnější tým, než jaké byly výsledky. Přivedl jsem do Jablonce Petra Radu a ukázalo se to jako velice dobrý a úspěšný krok. Na jaře 2018 jsme vyhráli druhou část ligy o osm bodů, to je v dějinách Jablonce mimořádný úspěch. V té chvíli jsme se dostali do situace, že jsme byli zpět v boji o evropské poháry. Aniž bych tomu už já sám věřil, dokázali jsme zvítězit v důležitém utkání na hřišti Slavie Praha. Hodně nás podržel brankář Vlastimil Hrubý a dali jsme krásný góly. V posledním kole jsme museli doma potvrdit výhru z venku a znamenalo to pro nás historickou účast v základní skupině Evropské ligy UEFA.

Jaké byly přípravy na premiérový start v základní skupině Evropské ligy UEFA? Během léta se udělala také řada přestupů do Jablonce.

Měli jsme klid se na Evropskou ligu připravit a v létě jsme udělali masivní investice do kádru. Přivedli jsme Tomáše Břečku ze Slovácka, Davise Ikauniekse z Jihlavy, Rafaela Acostu z Brna, přišel na hostování s opcí David Hovorka, přestoupil k nám Miloš Kratochvíl a na hostování ze Šachtaru Doněck přišel Eduard Sobol. Jediný hráč, který před sezonou odešel, byl Luděk Pernica do Plzně. Chtěli jsme se kvalitně připravit na dobré reprezentování českého fotbalu na evropské scéně. I s ohledem na koeficient v Evropské lize.

Přineslo posílení kádru kýžený efekt?

Musím říct, že jsme podzim rozjeli trochu kostrbatě, ale ve fotbale není pořád posvícení. Pak jsme se v lize chytli a dosahovali jsme podobných výkonů jako na jaře. A podle mě nebyl v Evropské lize zápas, mimo prvních patnácti minut v domácím utkání s Kyjevem, kdy bychom propadli. Podali jsme výkony na hranici maxima současných možností Jablonce. Myslím si, že při troše štěstí a více zkušenostech se dalo uvažovat také o postupu do jarní části. Za kalendářní rok 2018 jsme skončili jen pár bodů za Slavií Praha. To je pro Jablonec velký úspěch.

Je fotbalový klub nějak poznamenán vaším vyšetřováním?

Je nutné si říct, že jablonecký klub je od 3. května 2017 zatížen tím, že majitel klubu je stíhaný Policií České republiky. To znamená, že i já musím zvažovat jakým způsobem bude fungovat klub. Moje zatčení a obvinění se projevilo v tom, že příjmy z reklamy do klubu se nám snížily minimálně o padesát procent. Nebýt toho, že jsme účastí v Evropské lize získali nemalé finanční prostředky, tak jsme měli velké provozní problémy z hlediska svých závazků vyplývajících z uzavřených smluv. To je fakt. Firmy, které s námi spolupracovaly, ve většině případů snížily příspěvek nebo neprodloužily smlouvu. Akcionáři firem řekli, že do doby, než bude objasněna situace okolo mě, tak přeruší podporu klubu. Je to věc velmi nepříjemná, ale my s touto skutečností musíme pracovat i do budoucna, jelikož kauza není u konce. Je potřeba, abychom byli připraveni dostát svých závazků.

Již během minulého roku jsme evidovali vyšší zájem o naše hráče a určitě tomu hodně pomohly týmové výkony v roce 2018.

Když hráči v roce 2018 podávali takové výkony, tak na sebe nenechalo čekat, že o hráče bude zájem. Dneska je situace v českém fotbale následující. Jsou tři kluby, které dokáží zaplatit evropské ceny. Obzvlášť Slavia a Sparta. Ty dva kluby, když se rozhodnou někoho získat, tak jejich majitelé to udělají. Jak pan Křetínský za Spartu, tak pan Tvrdík, který zastupuje čínského akcionáře, jsou schopni zaplatit peníze, které jsme si v minulosti nedokázali na českém trhu představit.

Obecně je známo, že našim hráčům nebráníte v přestupech, když jsou nabídky zajímavé jak pro klub, tak i pro hráče, je to tak?

Když pracuji s hráči a prodlužuji jim smlouvy, tak jim dávám jablonecké peníze. Nemůžeme se pustit do takové inflační spirály, protože pár chybných rozhodnutí a je po klubu z hlediska ekonomiky. A dvěma hráčům jsem slíbil, když budou adekvátní nabídky, tak budou moct Jablonec opustit. Ta jména jsou Lukáš Masopust a Michal Trávník.

Jak vnímáte reakce fanoušků na poslední transfery? Podle vás ale není nutné vytvářet paniku, že?

Samozřejmě, fanoušci jsou rozladění z toho, že jsme ve velkém výprodeji. To ale nejsme. Řeknu, jaká je moje filozofie. Dostali jsme nabídku na hráče Lischku a Hanouska, kteří byli stabilní hráči kádru. Na druhou stranu je potřeba si říct fakt, že David Lischka před rokem, když se vracel z hostování v Karviné, tak hodně lidí zvažovalo, jestli bude vůbec schopen dostat se na tuhle úroveň. Lischka udělal neskutečný herní pokrok a já ho vidím jako hráče pro reprezentaci a velký zahraniční klub. Myslím si, že v jeho kariéře je přesun do Sparty správný. Ale i s tím jsme v minulosti pracovali a získali Tomáše Břečku. Kdykoliv nastoupil v sestavě, tak odvedl velice dobré výkony. A teď k nám přestupuje další stoper z České republiky, velice talentovaný kluk. Takže jsme opět pracovali na tom, abychom měli tři stopery. A na přestup jsme získali i Davida Hovorku.

Matěj Hanousek u nás také fotbalově hodně vyrostl.

Co se týče Matěje Hanouska, neměl to tady po přestupu z Dukly vůbec jednoduché. Za poslední rok šel hodně nahoru a předváděl velmi dobré výkony. Na levou stanu máme alternativu v podobě Eduarda Sobola, vedle toho jednáme o dalším hráči na levou stranu. Teď mám ještě jedno jméno, které když se podaří přivést do Jablonce, tak vyrazím příznivcům Jablonce dech. Ale nechci nikoho jmenovat, nerad bych ohrozil jednání.

Co další posty? Plánujete ještě nějaké posílení nebo doplnění?

Kde samozřejmě vidím, že nemáme teď hned náhradu, je pravá záloha. Máme tam Acostu a Pleštila, ale tam ještě jednáme o doplnění. Na tom se pracuje. Co se týče Trávníka, tak v Jablonci zatím je. Ale je to hráč, který kdyby dostal adekvátní nabídku v úrovni rekordního transferu, byl by uvolněn. Zálohu jsme doplnili také mladým slovenským reprezentantem Andrejem Fábrym, hodně talentovaný hráč ročníku 1997. Chtěly ho kluby na Slovensku, i v zahraničí byl o něj zájem. Ale dokázali jsme ho získat a domluvili jsme se, že by jeho kariéra měla být postupná a jít ze Slovenska do České republiky. A pak se stát hráčem pro zahraniční klub. A teď ještě zvažujeme angažování hráče, který má velké mezinárodní zkušenosti, působí v zahraničí a projevil zájem o návrat do České republiky. Doufám, že během pár dnů přivedeme do Jablonce hráče a jablonecký fanoušek řekne, že to má hlavu a patu. A hráči, které klub přivedl, jsou opravdu posily.

Bylo nutné z pohledu rozpočtu klubu učinit poslední tři přestupy – Masopust, Lischka a Hanousek?

Slovo nutnost je až příliš silné. Ale vzhledem k tomu, že kauza s mým vyšetřováním nás poznamenala na straně příjmů do klubu, musíme uvažovat tak, že zásadní pro jablonecký fotbal je ekonomická stabilita. Nemůžeme kalkulovat s příjmy z Evropské ligy, čímž jsme si pomohli v minulém roce. Teď se můžeme dostat do předkola, ale nikde není napsané, že opět postoupíme do skupiny. A pracujeme na tom, abychom měli i nějaký finanční polštář, dokud není u konce mé vyšetřování. A já jsem majoritní akcionář a zároveň se tady starám o financování klubu. Takže je potřeba chovat se konzervativně.

Na jednu stranu, čím víc se vyhrává, tím jsou větší výdaje pro hráče týmu i v podobě prémií. Ale další nemalé výdaje byly také v souvislosti se zápasy Evropské ligy.

Zinkasovali jsme poměrně nemalé peníze za Evropskou ligu, ale náklady spojené s účastí v Evropské lize, transfery, letadla, hotely, prémie pro hráče a realizační tým, soustředění, život klubu, jsou opravdu vysoké. Chápu diváky a fanoušky, ale na druhou stranu je potřeba říct, že fotbal je byznys. A my se podle toho musíme chovat. Například Davida Lischku jsme získali z Hlučína jako hráče mládeže do dorostu. A v momentě, kdy dostaneme nabídku ze Sparty v těch objemech, o kterých se mluví, tak to pro nás byznysově dává smysl. Musíme se chovat tak, že když je nabídka nad rámec reality, kterou dokážeme vůbec platit, tak jsme se rozhodli správně. A ani nechci bránit hráčům, když mají možnost jít do takového klubu.

Jaká je vaše přestupová politika v posledních letech?

Situace je taková, že jsme provinční klub. My negenerujeme hráče do ligy z vlastní mládeže, nemáme tolik talentů, kolik bychom potřebovali. Přesto se nám podařilo v poslední době několik hráčů dostat do ligového mužstva. Dneska máme tři hráče v Plzni – Kovařík, Kopic, Pernica. Ve Slavii to je Zelený, Tecl a Masopust. Ve Spartě Lischka a Hanousek. Ondra Vaněk od nás také přestupoval, dále Filip Novák, Ján Greguš, Adam Zreľák, Ondra Mihálik. Jsou buďto v cizině nebo ve špičkových českých klubech. Myslím si, že s odstupem času máme výběr hráčů a jejich efektivitu v poměru cena – výkon poměrně úspěšný.

Některé poslední reakce na nedávné přestupy do Slavie a do Sparty nám vyčítají, že díky prodeji hráčů přicházíme o fanoušky. Není to spíš naopak, že kdybychom měli pravidelně naplněný stadion = vyšší příjmy, tak bychom nemuseli tolik pracovat na přestupovém poli?

Řeknu k tomu jednu věc. Miluju jablonecký fotbal a starám se o něj i v nelehkých dobách. Myslím si, že není moc lidí, kteří kdyby byli v mé situaci, tak by šli a starali by se ještě o klub v tom tempu a nasazení dál. Každý by si řešil své problémy. Já makám a snažím se jablonecký fotbal rozvíjet. Vedle toho je potřeba si říct, že když jsme neměli vyprodané zápasy Evropské ligy, bolí mě to u srdce. Přestože termín ve čtvrtek v devět hodin večer je krutý, tak stejně jsem si myslel, že to dokážeme. A je to jedna z věcí, která mě na jabloneckém fotbale trápí. Návštěvnost není dobrá a je potřeba s tím něco dělat. Nechci to vzdát. Myslím si, že tu máme lidi v důchodovém věku, což jsou naši letití fandové, a mladou generaci. Ale chybí nám střední generace. Na tom je potřeba pracovat. Chtěl bych tady ještě jednou poděkovat těm, kteří se za námi vydali do Rennes, Kyjeva i Astany. Obdivuji to a zaslouží si od nás i nějakou další mimořádnou podporu pro budoucí sezóny. Určitě přijdeme s nějakou nabídkou, aby se dostali výhodněji ke vstupenkám nebo k permanentkám.

Naše sezónní cíle se podle všeho vůbec nezměnily, že?

Chci ubezpečit jabloneckou veřejnost, že Jablonec zůstává v jarním boji o postup mezi nejlepší šestku a pokusíme se dostat do předkola Evropské ligy. A chtěli bychom být úspěšní. Trenér Petr Rada tady udělal kus práce a teď jsme jednali o prodloužení smlouvy. Momentálně se blížíme k dohodě. To je další důležitý moment. Chceme mu opět vybudovat mužstvo, které bude v České republice postrachem každého soupeře.

Související zprávy


Sdílej


Výhody registrace

  1. Pravidelný newsletter do emailu. Už vám nikdy nic podstatného neunikne!
  2. Přístup do diskuzního fóra.
  3. Možnost klást dotazy vedení klubu.
  4. Účast ve speciálních soutěžích o ceny (pouze pro registrované).
Registrace zde

Facebook

Twitter


O webu | GDPR | Kontakt | RSS

© 2014 FK Jablonec. Všechna práva vyhrazena.