Article image

Představujeme hlavní město Arménie Jerevan

Team logo Team logo
FC Pjunik Jerevan FK Jablonec
2:1
2. předkolo EL, 1. kolo čt 25. 7. 2019, 15:30
Reportáž

V seriálu evropských měst, kam zavál jablonecké fotbalisty další z losů předkola Evropské ligy, si dnes představíme arménský Jerevan.

Hlavní město Arménie se rozkládá pouhých 12 kilometrů od hranic s Tureckem a dnes v něm žije přibližně 1,1 milionu obyvatel. Kulisu městu dodává za jasného počasí nedaleko vzdálená hora Ararat, která oficiálně patří Turecku, ale je považovaná za arménský národní symbol. Město samotné leží v nadmořské výšce 900 – 1200 metrů a protéká jím řeka Hrazdan vytvářející zajímavý kaňon.

Jerevan je údajně jedním z nejdéle trvale osídlených měst na světě. Ačkoliv je Jerevan velmi staré město, dokonce prý starší než omílaný Řím, nepodařilo se v něm zachovat téměř žádné historické památky. Na okraji metropole však můžete ještě dnes spatřit pozůstatky pevností, které zde nechal vystavět urartský král Argišti I. již v roce 783 před n.l..

Město se postupem času budovalo na kruhovém půdorysu podle moderního urbanistického plánu. Vznikly tak rovné bulváry, okružní třídy, vyrostlo zde mnoho mohutných a impozantních vládních budov a nebylo zapomenuto ani na zeleň a dostatek prostoru pro odpočinek. Jerevan bývá často nazýván také „Červené město“, protože spousta domů byla postavena z arménského červeného kamene – tufu. Jerevan dnes již vůbec neodpovídá původnímu urbanistickému plánu, přerostl jej hned několikrát. V současnosti je velkou a moderní metropolí Kavkazu, která nabízí bulváry s obchody zahraničních značek, restaurace, kavárny, zajímavá zákoutí, památky, muzea i společenský život. Možná proto je trochu v nadsázce přirovnáván k Paříži. Díky ekonomickému rozvoji se již podařilo překrýt i mnohé pozůstatky z dob socialismu. Ale i na ty zde narazíte, jen kousek od elegantního centra spatříte i klasické otlučené sovětské paneláky s oprýskanými lodžiemi. Jerevan v průběhu staletí několikrát zasáhlo silné zemětřesení. Poslední, při kterém byla zničena i podstatná část města, si v roce 1988 vyžádalo i 25 tisíc lidských životů.

Při návštěvě Jerevanu byste rozhodně neměli opomenout si prohlédnout dominantu města Modrou mešitu, Náměstí republiky, Muzeum arménské genocidy nebo krásné Kaskády, z nichž je za dobrého počasí překrásný výhled na celé město. Hříchem by bylo z Jerevanu odjet bez ochutnávky vyhlášeného arménského koňaku, pojmenovaného jak jinak než po hoře Ararat. Ve městě se nachází přímo výrobní závod s prohlídkou a degustací tohoto oblíbeného koňaku, bez kterého se v Arménii neobejde žádná oslava.

V Jerevanu v současné době vrcholí fotbalový šampionát Mistrovství Evropy hráčů do 19 let. Do jeho závěrečných bojů se bohužel neprobojovali čeští mladíci vedení koučem Suchopárkem. Právě kvůli vytíženosti stadionu v Jerevanu odehraje náš tým první duel 2. předkola Evropské ligy v druhém největším městě Arménie Gyumri. Radův tým se po včerejší strastiplné cestě bude dnes dopoledne autobusem přesouvat právě do 126 km vzdáleného dějiště zápasu Gyumri.


Author Jan Bendl
Sdílet článek