Rada chce zůstat u aktivní hry směrem dopředu

Kouč Petr Rada nezažíval zrovna ideální zimní přípravu. Komplikovala jí vážná zranění, nepřízeň počasí i přerod kádru. Přesto hodlá jablonecký kouč nadále razit aktivní hru směrem dopředu.

Jak jste spokojen s průběhem zimní přípravy?

Zápasů bylo dost. V prvních domácích zápasech jsme se prakticky všichni vystřídali po poločasech. V Portugalsku už jsme v druhém a třetím zápase chtěli méně střídat, a to jsme splnili. Měli jsme tam ale problém se zraněním, která nás tam potkala. Jedná se o hráče, kteří nám vypadnou na půl roku a je to pro nás komplikace. Je to nepříjemné jak pro hráče, tak pro nás. Rekonvalescence křížových vazů trvá déle, tam se nedá nic uspěchat. Navíc se k tomu přidal i Míša Trávník, který měl meniskus. Ale tam se to artroskopicky dobře udělalo a Míša už pomalu začíná s mančaftem trénovat naplno. Na celkové přípravě toto byly takové největší tečky. Co se týče prostředí a terénů v Portugalsku, tam to známe a byli jsme spokojeni. Vycházelo nám počasí, nebylo abnormálně vedro. Takže ve výsledku to splnilo účel. I výsledky jsou povzbuzující, když vyhráváte, ale to pro mě nebylo na prvním místě. Na prvním místě jsem měl to, aby se nikdo nezranil, a to se bohužel nesplnilo. Nedá se nic dělat, jak se nám to celý rok vyhýbalo, tak teď jsme si to vybrali. A já věřím že už toho bude konec a ti dva chlapci se z těch těžších zranění dostanou a vrátí se na hřiště.

Během zimního období se vám dosti pozměnil hráčský kádr, jak jste spokojen s jeho proměnou?

Přišel Boža Vatajelu, ač se k nám připojil později, čekalo se, jestli ho Sparta vůbec uvolní. Myslím si, že zapadl do kolektivu. Vzali jsme dva hráče z juniorky Peřinu s mladším Bredou. I oni se jeví velice dobře, trénují s námi a zůstanou v kádru. Přišel Fábry, kterého jsme si vyhlédli. Je to mladý hráč, který potřebuje čas na aklimatizaci, musí si zvyknout na trochu náročnější styl hry. Pro budoucnost je to určitě velmi dobrý fotbalista, kreativní a technický typ podobný Trávníkovi. Přišel i stoper Štěpánek, který se bohužel zranil. Celkově bylo poměrně málo času na sehrání, ale to mají teď všechny týmy. Je pravda, že máme ze všech klubů asi nejvíce změn, hodně hráčů odešlo a někteří se zranili. Ale věděli jsme, že když budeme úspěšní, že bude o hráče zájem. Pro klub i pro hráče to je dobře. A já rozhodně nejsem ten, kdo by hráčům bránil, pokud přijde nabídka a klub jí bude akceptovat. Těm, kdo odešli, jsem popřál, aby se jim dařilo. Teď bude záležet na nich, jak to v nových klubech kousnou. My se s tím musíme vypořádat a zapracovat další hráče.

Lehčí zranění se nevyhnulo ani tvůrci hry Michalu Trávníkovi, který nebude na úvod jara k dispozici. Kdo zaujme jeho místo?

Jedna z variant je Miloš Kratochvíl, ale ještě nejsem úplně rozhodnutý. Může tam nastoupit také Fábry, nebo může hrát Chramosta s Doležalem. Variant je víc, uvidíme i podle posledních dnů. Chci se taky ještě podívat na zápasy Olomouce, kde nastupují noví hráči.

Kdy očekáváte Trávníkův návrat do hry?

Podle toho, jak vypadá a probíhá rekonvalescence, si myslím, že by mohl po Olomouci už mohl s námi začít naplno trénovat. Uvidíme, jaký bude jeho zdravotní stav a kondiční stránka. Na vyhřívaných hřištích nebude asi tak velké riziko než na zmrzlém povrchu. Byl bych samozřejmě rád, aby byl k dispozici co nejdříve, ale nebudu to hnát přes nějakou hranici, aby nedošlo k obnovení zranění.

S jakým očekáváním hledíte směrem k nadcházejícímu ligovému jaru?

Bude to trochu něco jiného, jelikož tam jsou nějaké změny. U té hry chceme ale zůstat a být stále aktivní směrem dopředu. Cíl je jasný, udržet se v první šestce, která nám zaručuje boj o pohárové příčky. Určitě nemůžeme říct, že bychom se chtěli uspokojit a nějak to dohrát i kvůli tomu že odešli někteří hráči. Hráči to vědí, jen do baráže máme jedenáct zápasů. Musíme se na to připravit a ty zápasy zvládnout a celkově odstartovat co nejlépe.

Terény po návratu zpět do Čech vám ale do not určitě nehrají. Čeká vás opět návrat na umělku?

Budeme na umělce. Byl jsem v kontaktu s Nymburkem, kde jsme měli mít od úterý zarezervované přírodní hřiště. Jenže i tam je hřiště pod sněhem. Zítra se čekají teploty pod deset stupňů, takže je zbytečné tam jezdit. Nedá se nic dělat, musíme trénovat na tom co je, a to je umělá tráva. Hráči jsou na to připraveni, musí to vstřebat v hlavě. Hráči tu nejsou měsíc, vědí že podmínky v Jablonci jsou trochu jiné. Uvidíme, hlavně aby nenapadl další sníh, abychom mohli být alespoň na té umělce.

Současný kádr považujete za uzavřený?

Přestupní termín je až do třetího jarního kola. Uvidíme, jak to bude vypadat. Na pravou stranu za Holeše těch náhrad není moc, museli bychom to řešit nějak krizově. Na stopera máme dva, budeme se dívat, ale tam může nastoupit i Vojta Kubista, který už to v některých zápasech hrál. Můžeme se ještě dívat, ale reagovat asi budeme, jen když to bude hraniční. Možná vzít někoho na hostování. Ale kádr už jsem připravil na to, že máme teď jedenáct zápasů, které nás čekají. Je zase zbytečné, aby nás bylo pětadvacet. Myslím, že kádr dvaceti s uzdraveným Trávníkem je dostačující a s tím půjdeme do jarní části.