září

Startuje skupina UECL, Kluž s novým trenérem!

Ve čtvrtek odstartuje skupinová fáze Evropské konferenční ligy UEFA. Na Střelnici se jako první představí rumunský celek CFR Kluž, který už povede staronový kouč Petrescu.

Evropská konferenční liga UEFA - skupina D | 1.kolo

:

Branky JAB: 52. Pilař (pen.)

Branky CFR:

Podruhé v klubové historii si náš klub zahraje skupinovou fázi jedné z evropských soutěží. V nově vzniklé Evropské konferenční lize UEFA nás čeká podzim ve skupině D, kde svedeme boje s holandským AZ Alkmaar, dánským Randers FC a rumunskou CFR Kluž. Evropské zápasy odstartujeme na Střelnici čtvrtečním večerním zápasem s Kluží.

Rumunský klub byl založen v roce 1907, tehdy bylo město Kluž ještě součástí Rakousko-Uherska. Proč má klub ve znaku parní lokomotivu a co ho s železnicí pojí? Těžko přístupný region do Kluže pomohla nastartovat právě dráha, město se díky ní stalo důležitou dopravní spojkou. Pracovníci v železniční dopravě místní tým tehdy hojně reprezentovali a i proto zněl původní název klubu Kolozsvári Vasutas Sport Club (KVSC), tedy sportovní klub Kluž. Po rozpadu Rakouska-Uherska převzaly železniční síť rumunské státní dráhy Caile Ferate Romane, a odtud už původ dnešního jména a zkratka CFR Kluž.

Na větší úspěchy si klub musel poměrně počkat, poprvé o sobě dal Evropě vědět v roce 2005, kdy se Kluž dostala až do finále tehdejšího Poháru Intertoto, kde jí vystavilo stopku francouzské Lens. Největší úspěch přišel o tři roky později, v sezoně 2007/2008 tým poprvé v historii vyhrál ligu i domácí pohár a mužstvo, které ještě na přelomu milénia hrálo jen třetí ligu, si rázem zajistilo účast v hvězdné Lize mistrů! Do milionářské soutěže se rumunský klub probojoval také v sezoně 2010/2011 a 2012/2013. Mezi největší klubové úspěchy se řadí například výhra 1:0 na Old Trafford anglického Manchesteru United. Čtvrtou účast v Lize mistrů zhatila Kluži předloni pražská Slavia, která oba zápasy v Play off vyhrála 1:0. Rumuni se přesto poslední dva roky dostali do základní skupiny Evropské ligy, v roce 2020 se probojovali dokonce až do jarní části, kde jim stopku vystavila španělská Sevilla, rok předtím si ve skupině vyšlápli výhrami i na Jablonci známé Rennes a Celtic.

Železničáři loni opět ovládli rumunskou soutěž a získali další mistrovský titul. Jsou tak už sedminásobnými mistry Rumunska, čtyřnásobným vítězem tuzemského poháru a stejným počtem triumfů disponují také v rumunského superpoháru. V kvalifikačních předkolech Ligy mistrů se Kluž letos proklestila přes Borac Banja Luka, Lincoln, stopku Rumunům vystavil až dvojzápas s švýcarským Young Boys Bern. V Evropské lize tým podlehl srbskému CZ Bělehrad 0:4 a 1:2 a přesunul se do skupiny nové vzniklé Evropské konferenční ligy UEFA. Ač byl tým v rumunské lize do té doby bez zaváhání stoprocentní, neúspěch na evropské scéně odnesl vyhazovem kouč Sumudica. Toho nahradil na začátku září staronový kouč Kluže a jedna z ikon rumunského fotbalu, bývalý obránce či záložník Dan Petrescu. Ten s Kluží získal tři z posledních čtyř titulů a hned po jeho nástupu tým představil trio posil, středopolaře Boatenga a Bordeiana či obránce Stefana. Mezi největší hvězdy jeho týmu patří obránci Burca a Manea, levý záložník Paun a francouzský útočník Omrani. Post ofenzivního záložníka obstarává zkušený Deac, vše zaštituje na levé straně zkušený kapitán a obránce Camora.

Nový trenér s mužstvem pracoval přes reprezentační pauzu, jenže po ní přišla pro Kluž první porážka i v domácí soutěži, na půdě Botosani prohráli svěřenci trenéra Petrescua 0:1. Jablonec se na vstup do Evropy naladil opačně, jednobrankovou výhrou nad Karvinou dosáhl teprve na druhé ligové vítězství v sezoně.

Teď už se zraky všech ubírají k čtvrtečnímu vstupu do Evropské konferenční ligy. Jablonec i Kluž absolvují ve středu nezbytné tiskové konference a předzápasové tréninky, mediální výstupy najdete opět na našem klubovém webu a sociálních sítích.

Úvodní duel skupinové fáze budou na Střelnici ve čtvrtek řídit albánští sudí.

Utkání začíná ve čtvrtek 16. září od 21 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou

Rozhodčí: Enea Jorgji - Ridiger Çokaj, Denis Rexh (Eldorjan Hamiti) všichni Albánie