Startuje skupina UECL, Kluž s novým trenérem!

FK Jablonec CFR 1907 Cluj
Evropská konferenční liga UEFA, 1. kolo čt 16. 9. 2021, 21:00

Ve čtvrtek odstartuje skupinová fáze Evropské konferenční ligy UEFA. Na Střelnici se jako první představí rumunský celek CFR Kluž, který už povede staronový kouč Petrescu.

Podruhé v klubové historii si náš klub zahraje skupinovou fázi jedné z evropských soutěží. V nově vzniklé Evropské konferenční lize UEFA nás čeká podzim ve skupině D, kde svedeme boje s holandským AZ Alkmaar, dánským Randers FC a rumunskou CFR Kluž. Evropské zápasy odstartujeme na Střelnici čtvrtečním večerním zápasem s Kluží.

Rumunský klub byl založen v roce 1907, tehdy bylo město Kluž ještě součástí Rakousko-Uherska. Proč má klub ve znaku parní lokomotivu a co ho s železnicí pojí? Těžko přístupný region do Kluže pomohla nastartovat právě dráha, město se díky ní stalo důležitou dopravní spojkou. Pracovníci v železniční dopravě místní tým tehdy hojně reprezentovali a i proto zněl původní název klubu Kolozsvári Vasutas Sport Club (KVSC), tedy sportovní klub Kluž. Po rozpadu Rakouska-Uherska převzaly železniční síť rumunské státní dráhy Caile Ferate Romane, a odtud už původ dnešního jména a zkratka CFR Kluž.

Na větší úspěchy si klub musel poměrně počkat, poprvé o sobě dal Evropě vědět v roce 2005, kdy se Kluž dostala až do finále tehdejšího Poháru Intertoto, kde jí vystavilo stopku francouzské Lens. Největší úspěch přišel o tři roky později, v sezoně 2007/2008 tým poprvé v historii vyhrál ligu i domácí pohár a mužstvo, které ještě na přelomu milénia hrálo jen třetí ligu, si rázem zajistilo účast v hvězdné Lize mistrů! Do milionářské soutěže se rumunský klub probojoval také v sezoně 2010/2011 a 2012/2013. Mezi největší klubové úspěchy se řadí například výhra 1:0 na Old Trafford anglického Manchesteru United. Čtvrtou účast v Lize mistrů zhatila Kluži předloni pražská Slavia, která oba zápasy v Play off vyhrála 1:0. Rumuni se přesto poslední dva roky dostali do základní skupiny Evropské ligy, v roce 2020 se probojovali dokonce až do jarní části, kde jim stopku vystavila španělská Sevilla, rok předtím si ve skupině vyšlápli výhrami i na Jablonci známé Rennes a Celtic.

Železničáři loni opět ovládli rumunskou soutěž a získali další mistrovský titul. Jsou tak už sedminásobnými mistry Rumunska, čtyřnásobným vítězem tuzemského poháru a stejným počtem triumfů disponují také v rumunského superpoháru. V kvalifikačních předkolech Ligy mistrů se Kluž letos proklestila přes Borac Banja Luka, Lincoln, stopku Rumunům vystavil až dvojzápas s švýcarským Young Boys Bern. V Evropské lize tým podlehl srbskému CZ Bělehrad 0:4 a 1:2 a přesunul se do skupiny nové vzniklé Evropské konferenční ligy UEFA. Ač byl tým v rumunské lize do té doby bez zaváhání stoprocentní, neúspěch na evropské scéně odnesl vyhazovem kouč Sumudica. Toho nahradil na začátku září staronový kouč Kluže a jedna z ikon rumunského fotbalu, bývalý obránce či záložník Dan Petrescu. Ten s Kluží získal tři z posledních čtyř titulů a hned po jeho nástupu tým představil trio posil, středopolaře Boatenga a Bordeiana či obránce Stefana. Mezi největší hvězdy jeho týmu patří obránci Burca a Manea, levý záložník Paun a francouzský útočník Omrani. Post ofenzivního záložníka obstarává zkušený Deac, vše zaštituje na levé straně zkušený kapitán a obránce Camora.

Nový trenér s mužstvem pracoval přes reprezentační pauzu, jenže po ní přišla pro Kluž první porážka i v domácí soutěži, na půdě Botosani prohráli svěřenci trenéra Petrescua 0:1. Jablonec se na vstup do Evropy naladil opačně, jednobrankovou výhrou nad Karvinou dosáhl teprve na druhé ligové vítězství v sezoně.

Teď už se zraky všech ubírají k čtvrtečnímu vstupu do Evropské konferenční ligy. Jablonec i Kluž absolvují ve středu nezbytné tiskové konference a předzápasové tréninky, mediální výstupy najdete opět na našem klubovém webu a sociálních sítích.

Úvodní duel skupinové fáze budou na Střelnici ve čtvrtek řídit albánští sudí.

Utkání začíná ve čtvrtek 16. září od 21 hodin na Střelnici v Jablonci nad Nisou

Rozhodčí: Enea Jorgji - Ridiger Çokaj, Denis Rexh (Eldorjan Hamiti) všichni Albánie