Trenér Petr Rada se vrací do Jablonce!

FK Jablonec posiluje trenérský tým. Na funkci hlavního kouče přichází zkušený matador Petr Rada! Do Jablonce se vrací po více jak deseti letech.

„Od ledna jsme se rozhodli pro posílení realizačního týmu Petrem Radou jako hlavním trenérem. Se Zdeňkem Kluckým společně pracovali již v minulosti v jiných klubech včetně našeho. Věříme, že spolupráce bude fungovat i nyní v Jablonci. Spolu se Zdeňkem Kluckým bude u mužstva i nadále působit jako asistent Jiří Vágner,“ říká k příchodu Petra Rady do Jablonce ředitel klubu Petr Flodrman. Petr Rada podepsal v Jablonci smlouvu do 30. června 2019.

Petr Rada prostředí jablonecké Střelnice velmi dobře zná ze svého úspěšného působení v letech 2003 až 2007. Jablonec tehdy dovedl z pásma sestupu až do pohárové Evropy, přesto po vzájemné dohodě u týmu po necelých čtyřech letech skončil. Už tenkrát na své poslední tiskové konferenci v útrobách jabloneckého stadionu pravil: „Nikdy neříkej nikdy, třeba se to někdy semele tak, že se tu objevím znova.“ Jeho slova se potvrdila právě teď, po deseti a půl letech se charismatický kouč opět ujme trenérského žezla v Jablonci.

"V Jablonci jsem předtím působil necelé čtyři roky, takže na tu štaci vzpomínám jen v nejlepším. Poznal jsem v Jablonci dobré lidi, je to takový rodinný klub, kde se jeden s druhým respektují. Takže nejdu do něčeho neznámého. Nový stadion jsem už taky zažil a lidi v klubu se také moc nezměnili. Takže to je velká výhoda. A vrátit se po deseti letech je pro mě příjemné. To jsou ale takové ty věci okolo. Nechci říct, že Jablonec hraje špatně, to vůbec ne! Ale důležité je, abychom navázali na cíle, které klub má," říká k příchodu do Jablonce trenér Petr Rada.

Petr Rada má za sebou pestrou hráčskou i trenérskou kariéru. Na domácí scéně oblékal dresy Dukly, Blšan i Bohemians, bohaté zkušenosti čerpal také v německém Düsseldorfu, Essenu a Regensburgu. Krátce působil i v kanadském Torontu Blizzard. Zahrál si také za národní tým, kde nastoupil k jedenácti zápasům, v kterých vstřelil dvě branky.

V roce 1996 odstartovala jeho neméně bohatá trenérská kariéra, začínal jako asistent ve Fortuně Düsseldorf, poté přišlo angažmá v pražské Slavii. Na přelomu tisíciletí vedl poprvé Teplice, do lázeňského města se pak ještě třikrát vrátil. Trénoval ale také Plzeň, náš Jablonec, sousední Liberec, znovu Slavii, Vysočinu Jihlava i Příbram. Poslední angažmá absolvoval na jaře letošního roku ve Spartě, ta ale v létě rozjela projekt se zahraničním trenérem. Petr Rada vedl také českou reprezentaci, nejdříve jako asistent Karla Brücknera, posléze i jako hlavní kouč. A dlouhá léta spolupracuje také s asistentem Zdeňkem Kluckým, který bude také v Jablonci po jeho boku.

"Spolupracovali jsme spolu dlouho a myslím si, že nám to fungovalo. Byli jsme spolu v Jihlavě, v Liberci i v Jablonci a tak. Já pak odešel a Zdeněk chtěl z rodinných důvodů zůstat doma a nechtěl cestovat, když jsem šel jinam. Respektoval jsem jeho názor, že chce zůstat blíž domovu. Ale spolu jsme byli v kontaktu celou dobu, i když byl u mládeže v Jablonci. Máme spolu takový vztah. Víte, jak to je, trénovali jsme spolu téměř patnáct let. Teď nastala tahle situace, kdy se vedení v Jablonci rozhodlo takhle. U nás to není o nějaké nadřazenosti, my se spolu doplňujeme a rozumíme. V realizačním týmu jsou ještě Jiří Vágner a Michal Špit. Já nejsem ten, že bych dělal převratné změny. Pro mě je důležité, aby to fungovalo a vytvořili jsme tým, který bude pracovat tak, jak budeme chtít. Aby lidi vnímali, že chceme, aby Jablonec hrál dobře," rozpovídal se Petr Rada.

Petr Rada je temperamentní a impulsivní člověk, někdo by třeba nečekal, že je zároveň i chovatelem tichých holubů. Přímý a přísný, ale těžko kouše porážky, tak by se dal ve stručnosti charakterizovat.

Jabloneckou kabinu převezme hned na prvním srazu týmu v novém roce 2018. Dosavadní hlavní kouč Zdeněk Klucký bude opět Radovou pravou rukou a asistentem hlavního kouče. Vyzkoušená trenérská dvojice se tak po době opět setkává, naposledy spolu působili na Vysočině v roce 2014. Realizační tým doplní ještě stávající asistent Jiří Vágner a nemění se ani pozice trenéra brankářů, které vede Michal Špit.

"Těším se do každé práce. Samozřejmě, je to těžký, protože trenérů je hodně. A každý chce práci. Četl jsem teď zprávy z Německa, kde mluvil například Berti Vogts. Mladí trenéři by měli mít určitý respekt. Jdou dopředu, samozřejmě odměna přijde, ale není to jen o mládí. Je to i o zkušenostech. Prošel jsem si několik klubů, i velkých. A hodně se do Jablonce těším. Pokud mám elán a chuť, tak se těším pořád," vypráví energický trenér.

Petr Rada

Narozen: 21. srpna 1958

Hráčská kariéra

• FK Dukla Praha (1979 – 1988)