Trenéři FA
24
leden
2021

Trenérovi Šonskému se na Jablonecku líbí


Dnes si v rozhovoru z naší fotbalové akademie představíme trenéra kategorie U13 Dominika Šonského, který u naší mládeže působí prvním rokem.

Jste dalším trenérem, který se přidal minulý rok do chodu fotbalové akademie Jablonec. Odkud jste k nám přišel, a co vás k tomuto důležitému kroku vedlo?

Ano, pod Jizerské hory, které od malička miluji, jsem se přistěhoval během loňského jara z Mělníka. Samozřejmě ale hlavním důvodem nebyla láska k horám, ale v tomhle případě platí rčení: Za vším hledej ženu. Přistěhoval jsem se k přítelkyni, která bydlí jen pár set metrů od Střelnice.

V profesním životě pracujete jako učitel, i v tomto odvětví jste přestoupil na jabloneckou ZŠ Mozartova, jak hodnotíte první školní rok zde v Jablonci?

I přes specifický školní rok, kdy znám zatím žáky bohužel spíš přes monitor, se mi na Mozartovce líbí. Jednak mi dává smysl myšlenka vedení školy, kam žáky posouvat a také mě nabíjí energie z našeho druhého patra mladých učitelů, kde probíhají různé výzvy a soutěže v čele s hlavním soutěžním guru trenérem Honzou Kozderkou.

Co nabízí město Jablonec oproti Mělníku a naopak?

I když tu nejsem tak dlouho a město asi ještě tolik neznám, myslím, že rozdíly tu jsou poměrně veliké. Jednak je to velká škála sportovních možností, která v Jablonci je. Tolik sportovních hal, tělocvičen nebo venkovních sportovišť jsme v Polabské nížině neměli. A druhý a asi ještě větší rozdíl je v nastavení lidí v oblasti sportu. Kdykoli sportuji a to jak přes den, tak i večer, potkám tu velkou spoustu sportovců. To by se mi v Neratovicích nebo Mělníku nestalo, tam by se na mě spíš dívali jak na blázna.

Mezi trenéry se to sportovními výzvami v období koronaviru jen hemží, dle kolegů jste bezkonkurečně nejobávanějším vytrvalostním běžcem. Váš čas se pohybuje okolo 3:45 min. na kilometr. Čím je vám tato disciplína blízká?

Určité vlohy a vůli nezbytnou pro běžce jsem zdědil asi po taťkovi. Já jsem bohužel nikdy ve fotbale neoplýval dokonalou technikou, měl jsem vše vydřené a postavené hlavně na kondici. V U16 jsem byl nejlepší z celého dorostu v těchto vytrvalostních bězích. Pak jsem při vysoké škole zkusil jeden závod a chytlo mě to. Mám jeden velký cíl a to zaběhnout 10 km pod 35 minut, ale zatím mi k tomu ještě 2 minuty zbývají. Bude to ještě dlouhá cesta.

Zpět k fotbalu. V akademii vedete kategorii U13, kdo vám s tímto týmem pomáhá?

V našem realizačním týmu máme bývalého ligového fotbalistu Honzu Vošahlíka a dalšího velmi dobrého bývalého hráče Honzu Beránka. Mám tedy obrovskou výhodu dívat se na fotbal pohledem trenéra a pedagoga a zároveň se mnou kluci sdílí i pohled vrcholového hráče. Navíc pro hráče je velkou motivací dosáhnout třeba toho, co Honza Vošahlík. On s nimi rozebírá i jednotlivé osudy hráčů, se kterými hrál, aby byli kluci dobře nastavení a posouvali se každým tréninkem či utkáním. Posledním do party je i asistent Zdenda Žďárský, který se dává dohromady po náročné operaci kolene. Tímto mu přeji hodně zdraví, ať i s námi může trávit více času.

V čem vidíte silné stránky vašeho týmu, a na co kladete v tréninku důraz?

Myslím, že i doba koronavirová odkryla naše silné a slabší stránky. Zlepšuje se naše soudržnost týmu a u některých hráčů začínám vidět i velký hlad po úspěchu. Každý trénink nejen odmakat, ale hlavně prožít naplno. To je to, na co sázíme a snažíme se to hráčům nastínit. Razím myšlenku, že když něco miluji, jsem schopen pro to obětovat maximum a já věřím, že se vždy po velkém úsilí úspěch dostaví. Zatím se mi to v životě naplňuje.

Dokázal byste porovnat chod fotbalu právě mezi Jabloncem a Neratovicemi, kde druhé zmíněné město je značně menší?

Na jednu stranu je to trochu přísné srovnání. Neratovice, kde jsem působil téměř celou mládež jako hráč a teď 6 let jako trenér přípravek a žáků, jsou klubem s velkými ambicemi podporované zejména předsedou Kaňkou. Za tu dobu, co jsem tam byl, se udělal obrovský kus práce. Zlepšuje se zázemí, vzdělávají se trenéři a spousta dalšího. Jablonec má kromě toho všeho, co jsem vyjmenoval i jméno ligového klubu a tak je talentovaného hráče z ostatních týmů snazší získat. Kluci sem chtějí, protože cítí, že se můžou v kariéře posunout velmi vysoko. Navíc mám pocit, že se tady v Jablonci mám větší možnost naučit od ostatních trenérů, což mě hodně posouvá vpřed a neustále mě to motivuje se vzdělávat a zlepšovat se. Líbilo by se mi, kdybychom posunuli jabloneckou mládež ještě dál, aby se povedlo více hráčům z naší akademie dostat do ligy.

Jak vnímáte situaci, kdy v tomto náročném období týmy mládežnického fotbalu nemohou trénovat?

Situace ohledně pandemie je nová a bohužel už trvá opravdu dlouho. Osobně si myslím, že jak ve sportu, tak v běžném životě se budou zvětšovat rozdíly mezi lidmi. Když to převedu do fotbalového prostředí, tak některým hráčům tato situace rozhodně nepomůže v jejich vývoji a asi nenaplní svůj potenciál. Ti vášniví a hladoví se chytnou šance, protože trénují možná i víc než v běžném stavu a později na hřišti se to ukáže. Věřím, že těch hráčů bude v našem klubu co možná nejvíce a věřím (jsem celoživotní optimista), že už to nebude dlouho trvat.

Související zprávy


Sdílej


Výhody registrace

  1. Pravidelný newsletter do emailu. Už vám nikdy nic podstatného neunikne!
  2. Přístup do diskuzního fóra.
  3. Možnost klást dotazy vedení klubu.
  4. Účast ve speciálních soutěžích o ceny (pouze pro registrované).
Registrace zde

Facebook

Twitter


O webu | GDPR | Kontakt | RSS

© 2014-2021 FK Jablonec. Všechna práva vyhrazena.